Ekonomi ve Finans Haberleri

Dünya Bankası, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dünya Bankası, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

Dünya Bankası, 2024 yılı için global ve Türkiye ekonomisine dair yeni büyüme tahminlerini açıkladı. Rapora göre, ABD ekonomisinin beklenenden güçlü performansı nedeniyle küresel büyüme tahmini 2,4%’ten 2,6%’ya revize edildi. Buna karşın, Türkiye için 2024 büyüme tahmini 3,1%’den 3%’e düşürüldü.

2024-2026 Ekonomik Öngörüler

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, 2025 yılında küresel ekonomi 2,7% oranında büyüyecek. Türkiye ekonomisi için ise 2025 büyüme oranı 3,9%’dan 3,6%’ya indirildi. 2026 yılı için küresel büyüme oranı sabit tutulurken 2,7% olarak öngörüldü, Türkiye’nin büyüme tahmini ise 4,3% olarak belirlendi.

Türkiye Ekonomisine Dair Önemli Notlar

Raporda belirtildiğine göre, Türkiye’deki para politikasındaki sıkılaşma ekonominin geneline olumlu yansımalar gösteriyor ve makroekonomik kırılganlıkların azaltılmasına katkı sağlıyor. Bu durum, 2024 yılında ekonomik büyümenin 3% seviyesine gerilemesine neden olacak. Ancak, güçlü iç talep ve net ihracatın pozitif etkileriyle 2025 ve 2026 yıllarında sırasıyla 3,6% ve 4,3% oranında büyüme bekleniyor.

Enflasyon ve Bütçe Açığı Projeksiyonları

Dünya Bankası, Türkiye’de enflasyonun orta vadede Merkez Bankası’nın hedeflerinin üzerinde seyredeceğini ve 2025 yılında 29% seviyesine düşeceğini öngörüyor. Ayrıca, Şubat 2023’teki depremler sonrası artan rehabilitasyon ve yeniden yapılanma maliyetleri nedeniyle Türkiye’nin bütçe açığının yüksek kalmasının beklendiği belirtiliyor.

ABD Ekonomisi İçin Revize Edilen Tahminler

Dünya Bankası 2024 için ABD ekonomik büyüme tahminini ocakta açıkladığı 1,6%’dan 2,5%’e yükseltti.

Dünya Bankası, Türkiye'nin Büyüme Tahminini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Worldbank