Ekonomi ve Finans Haberleri

Dövizler Yatay, Dolar Endeksi Geri Çekildi

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dövizler Yatay, Dolar Endeksi Geri Çekildi

Döviz kurları hafta başında kazandıkları ivmeyi korumaya devam ederken, dolar endeksi son beş ayın zirvesini gördükten sonra zemin kaybetti. 

Dünü 32,4698 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,4850 liradan başladıktan sonra TSİ 13.15’te 0,12% artışla 32,5098 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 34,6566 liradan kapanan Euro da güne 34,7070 liradan başladıktan sonra 0,46% artışla 34,8163 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksindeki Rallide Mola

Dövizler Yatay, Dolar Endeksi Geri Çekildi

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların pozisyonlarını konsolide etmesiyle 105,89 seviyesinden işlem gördü ve son beş buçuk ayın en yüksek seviyesi olan 106,51’den uzaklaştı. Yine de endeks bu yıl 4,5% artış gösterdi.

Mayıs ayı Fed toplantısı yaklaşırken, CME’nin FedWatch Aracı’na göre piyasalar Fed’in bu yıl 44 baz puanlık indirim yapacağını tahmin ediyor. Bu rakam, yılın başında beklenen 160 baz puanın oldukça altında.

Yatırımcılar daha önce Fed’in faiz indirimlerine haziran ayında başlamasını bekliyordu ancak yüksek enflasyon (TÜFE) verileri ve merkez bankacılarının geri adım atması da dahil olmak üzere bir dizi gelişme bu beklentiyi değiştirdi.

Fed Başkanı Michelle Bowman da dün yaptığı açıklamada, ABD’de enflasyonun yavaşlaması konusundaki ilerlemenin durmuş olabileceğini ve faiz oranlarının enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefine dönmesini sağlayacak kadar yüksek olup olmadığının açık bir soru olmaya devam ettiğini söyledi.

Commonwealth Bank of Australia kıdemli ekonomisti Kristina Clifton, “Bizce, FOMC’nin eylül ayında faiz oranlarını düşürmesi için daha düşük TÜFE verileri gerekecek.” yorumunu yaptı. 

Dövizler Yatay, Dolar Endeksi Geri Çekildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters