Ekonomi ve Finans Haberleri

Dövizler Rekor Seviyelere Yaklaştı

April 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Dövizler Rekor Seviyelere Yaklaştı

Döviz kurları Ramazan Bayramı sonrasında görülen yatay seyrin ardından yeniden ivmelenmeye başlıyor. Dün son beş ayın zirvesini gören dolar endeksinde ise Fed’den gelen açıklamaların ardından temkinli bir seyir izleniyor.

Dünü 32,4699 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,5280 liradan başladıktan sonra TSİ 12.30’da 0,19% artışla 32,5330 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 34,5478 liradan kapanan Euro da güne 34,5020 liradan başladıktan sonra 0,31% artışla 34,6553 liradan işlem gördü. 

🎯 Powell’dan Sıkı Politika Sinyalleri

Dövizler Rekor Seviyelere Yaklaştı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere Fed yetkililerinin yorumlarının ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını göstermesinin ardından gücünü korudu ve 106,229 seviyesinden işlem gördü. 

Powell’ın da aralarında bulunduğu üst düzey Fed yetkilileri, dün faiz oranlarının ne zaman düşürülebileceğine dair herhangi bir yönlendirme yapmaktan kaçınarak, bunun yerine para politikasının daha uzun süre kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi ve bu açıklamalar, yatırımcıların bu yıl gevşeme umutlarını boşa çıkardı.

Powell Washington’da düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, “Şu anda, işgücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikanın çalışması için daha fazla zaman tanımak ve verilerin ve gelişen görünümün bize yol göstermesine izin vermek uygun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Powell’ın açıklamaları Fed’in yakın vadede faiz indirimine gideceği beklentilerini daha da azalttı ve piyasalar, eylül ayını gevşeme döngüsünün yeni başlangıç noktası olarak fiyatlayarak haziran ayından geri adım attı.

Yatırımcılar şimdi 2024’te 40 baz puanlık bir indirim öngörüyor, ki bu da yılın başında fiyatladıkları 160 baz puanlık indirime göre oldukça düşük.

Legal And General Investment Management APAC yatırım stratejisti Ben Bennett, “Powell ve diğer Fed yetkilileri, faiz indirimlerinin terk edilmek yerine ertelendiği görüşüne bağlı kalıyor ve bu da yatırımcıları rahatlatmaya devam ediyor.” yorumunu yaptı.

Dövizler Rekor Seviyelere Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters