Ekonomi ve Finans Haberleri

Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Döviz kurları hafta başından bu yana görülen aşağı yönlü ivmede hareket etmeye devam ederken, küresel piyasalarda da dolar hafif zemin kaybetti. 

Dünü 32,0460 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,0310 liradan açıldıktan sonra TSİ 12.00’de 32,0065 liraya geriledi. Doların yanı sıra dünü 34,5350 liradan tamamlayan Euro da ekside seyretti ve yatay seyrederek 34,5162 liradan işlem gördü.

Bu düşüşün yanı sıra Wells Fargo’dan da döviz kurlarıyla ilgili tahminler geldi. Doların bu yıl için lira karşısında tepe noktasını gördüğünü savunan banka, yaptığı değerlendirmede geride kalan yerel seçimlerin ardından doların lira karşısında 2025’te 30 liranın altına ineceği görüşünü yineledi.  

🎯 Dolar Endeksi Zirvelerden İniyor

Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, son ayların zirve seviyelerini gördükten sonra dün açıklanan yeni işgücü verilerinin ardından 104,800 seviyesine çekildi. 

Endeksteki söz konusu düşüş, ABD Çalışma Bakanlığı’nın şubat ayının son gününde iş ilanlarının beklentilerin biraz üzerinde, 8,756 milyona yükseldiğini gösteren verisinin ardından geldi.  

BNY Mellon stratejisti John Velis, “Gerçekten de son dokuz ay boyunca dolar Fed politika beklentileri tarafından yönlendirildi – bir indirim olasılığı daha erken arttığında, dolar zayıflama eğiliminde oluyor ve bunun tam tersi de geçerli.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance