Ekonomi ve Finans Haberleri

Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesinde zemin kaybetmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda ise bugün ve yarınki yoğun veri gündemi öncesinde dolar endeksindeki satış dalgası sürüyor. 

Serbest piyasada güne 32,5850 lira ile yüksek bir seviyede başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,29,% düşüşle 32,4727 liraya geriledi. Doların yanı sıra dün 34,8533 liradan kapanan Euro da güne 34,89980 liradan başladıktan sonra hafif toparlanarak 34,9142 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi Verilere Odaklandı 

Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, mayıs ayındaki Fed faiz kararına yönelik ipuçları verebilecek veri gündemi öncesinde düşüşünü sürdürerek 105,618 seviyesinden işlem gördü. 

Yatırımcılar bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan ABD ekonomik büyüme verilerini ve yarın açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları (PCE) rakamlarını bekliyor. 

ING’nin küresel piyasalar ve bölgesel araştırma müdürü Chris Turner, “Bugün açıklanacak olan birinci çeyrek çekirdek PCE deflatörü piyasayı oldukça hareketlendirebilir. Bu haftanın başlarında yumuşak ABD PMI okumaları nedeniyle dolarda görülen sert satış, uzun dolar pozisyonlarının kurşun geçirmez olmadığını hatırlattı.” yorumunu yapıyor.

Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters