Analist Notları

Dövizde Volatilite: Dolar Neden Yükseliyor? 

Dövizde Volatilite: Dolar Neden Yükseliyor? 
Google News Icon Takip Et

Son 3 aydır yabancıların Türkiye tahvillerine gösterdiği büyük ilgi sebebiyle dolar/TL kurunda yüksek volatilite yaşanmıyordu.

Yabancı sermaye akışının hızlanması ve carry trade’lerin artmasıyla beraber Türk Lirası’na olan ilgi haziran ayına kadar ivmeli bir şekilde devam etti.

Özellikle ekonomi yönetiminin, 4% olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranını 1%’e indirmesi ve kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın sonlandırılmasına karar verilmesi tahvil faizlerinin artırılmasına yönelik hamleler oldu. 

Bütün bunlara rağmen son haftada dolar/TL kurundaki artış yatırımcıların kafasında neden dolar artıyor sorusunu oluşturdu.

Tahvil faizlerinin artması ve enflasyona yönelik sıkı tedbirlerin devam etmesi Türk Lirası’na olan güvenin artmasını sağladı.

Fakat haziran ayı itibariyle yabancıların tahvillere yönelik ilgisinin azalması ve kurum raporlarıyla beraber volatilitenin arttığını görüyoruz.

Tahvillere Olan İlgide Düşüş Var 

Mayıs ayında rekor üstüne rekor kıran yabancı tahvil alımları haziran ayında geriledi. Mayıs ayında ilk hafta hariç olmak üzere her hafta 1 milyar doların üzerinde tahvil alımı gerçekleştiren yabancılar 7 Haziran haftası 540 milyon dolarlık tahvil alımı gerçekleştirdi.

Her ne kadar ivmede zayıflama olsa da yabancı sermaye akışının tahvillere büyük ilgi göstermeye devam ettiği görülüyor.

Kurum Raporları Pozisyonları Etkiliyor

Nisan ayında dolara karşı Türk Lirası’na uzun pozisyon önerisinde bulunan Citi analistleri “TL’ deki içsel koşulları hâlâ beğeniyoruz. Ancak carry pozisyonlardaki birikme spotta değer kaybına yol açabilir, forward getirilerini etkileyebilir” açıklamalarıyla Türk Lirası alım tavsiyesini kapattı. 

Ayrıca JP Morgan ve HSBC tahvil alımının çok yüksek gerçekleştiği dönemde yıl sonu dolar/TL kurunu yukarı yönlü revize etmişti.

JP Morgan mayıs ayında yıl sonu dolar/TL kurunu 34 TL’den 36 TL’ye revize ettikten sonra 35,5 TL’ye tekrar revize etti.

HSBC ise mart ayında yıl sonu dolar/TL kuru tahminini 33 TL’den 36 TL’ye yükseltti.

Bankaların Türk Lirası’nın değer kaybı yönünde yazdığı raporlar, yabancıların yoğun tahvil aldığı dönemde dolar/TL kurunda bir volatilite yaratmamış olsa da tahvile olan ilginin azalması ve Citi Bank’ın raporlarıyla birlikte son bir haftada dolar/TL kuru 1%’in üzerinde yükseldi.

Faizler Beklenenden Erken İndirilebilir mi?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enflasyonla ilgili uygulanan politikalarda hedefe doğru yaklaşıldığı görülüyor ve şu anda işi sıkı tutuyoruz ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor.” söylemleri üzerine piyasada beklenenden daha erken politika faizinde indirim gerçekleşebilir mi sorusunu gündeme getirdi.

Hem cumhurbaşkanının yapmış olduğu bu açıklamalar hem de kurum raporlarının etkisiyle dolar/TL kuru 32,5 seviyelerinden 32,85 seviyelerine yükseldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg, Gazete Oksijen