Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Zayıflık Sürüyor

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Zayıflık Sürüyor

Döviz kurları, hafta başındaki düşüşün etkilerini hissetmeye devam ederek kırmızıda seyretmeye devam etti. Küresel piyasalarda ise geçen haftaki veri gündeminin ardından dolar endeksi toparlanma işaretleri vermey başladı. 

Serbest piyasada güne 32,2870 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,2633 liraya geriledi. Doların yanı sıra dün 34,7659 liradan kapanan Euro da güne 34,7390 liradan başladıktan sonra 34,7386 liradan işlem gördü. 

🎯 Sahne Fed Yetkililerinde

Döviz Kurlarındaki Zayıflık Sürüyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, beklentilerden daha zayıf gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından görülen satış dalgasından toparlanarak 105,240 seviyesinden işlem gördü.

İstihdam verisinin ardından yeniden yeşeren faiz indirimi umutlarıyla yatırımcılar şu anda eylül ayını Fed’in faiz indirim döngüsüne başlaması için favori ay olarak fiyatlıyor.  Önümüzdeki hafta ekonomik takvim hafif olduğundan, odak noktası çeşitli etkinliklerde konuşmalar yapacak olan birkaç Fed politika yapıcısında olacak.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD’deki faiz oranlarının şu anda talebi azaltmaya ve yapışkan enflasyonist baskıları soğutmaya yardımcı olabilecek kadar “kısıtlayıcı” yüksekliklerde olduğunu söyledi.

ING analistleri yayınladıkları bir notta, “Cuma günkü hafif yumuşak ABD istihdam verisi, Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceği yönündeki fikirleri ortadan kaldırmaya yetmiş gibi görünüyor. Fed’in bu yılki gevşeme döngüsünün fiyatlaması artarken (bu yıl için artık 45 baz puanlık kesinti bekleniyor), geçen haftaki FOMC toplantısının en büyük etkisi çapraz piyasa oynaklığındaki düşüş oldu.” yorumunu yapıyor.

Döviz Kurlarındaki Zayıflık Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing