Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

Döviz kurları, hafta başında zirvelerini gördükten sonra yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesinde yeni rekorları test etmeye çalışıyor. Öte yandan dolar endeksi, küresel faiz görünümü karşısında hafif geriledi. 

Serbest piyasada güne 30,9290 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,14% artışla 30,9638 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.4452 liradan tamamladıktan sonra bugün yatay seyrederek 33,4435 liradan işlem gördü.

🎯 Gözler Fed Tutanaklarında

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, küresel merkez bankalarının faiz indirimlerine yönelik güçlenen beklentiler karşısında düne göre hafif zemin kaybederek 104,193 seviyesinden işlem gördü. 

Rabobank’ın kıdemli döviz stratejisti Jane Foley, piyasa faizlerinin ima ettiği politika hamlelerinin sırası ve kapsamının, G10 ekonomilerinin ekonomik faaliyet seviyeleriyle belirsiz korelasyonlara sahip göründüğünü söyledi.

Yine de, Fed merkez bankalarının kralı olmaya devam ediyor ve bugün yayınlanacak olan son politika toplantısının tutanakları ABD’de faiz oranlarının görünümü hakkında daha fazla netlik sağlayacak.

Mizuho Bank’ın Japonya dışı Asya baş ekonomisti Vishnu Varathan, “FOMC tutanaklarının genel çıkarımı, faiz indirimine gitme zamanının (henüz) gelmediği yönünde olmalı. En iyi ihtimalle, veri bağımlılığı uyarılarının öne çıkmasıyla sonuçsuz kalacaktır.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters