Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

Döviz kurları, hafta başındaki yukarı yönlü hareketlerini sürdürürken, küresel piyasalarda dolar yatay seyretti. 

Serbest piyasada güne 32,2455 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de artışı koruyarak 32,2554 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9933 liradan başladıktan sonra 35,0258 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Gücünü Koruyor

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde, bu yılın sonlarına kadar faiz indirimine gitmeyeceği beklentilerinin artmasından desteklenerek 104,660 seviyesinden işlem gördü.

Dün açıklanan veriler, ABD tüketici güveninin üç ay üst üste kötüleştikten sonra mayıs ayında beklenmedik bir şekilde iyileştiğini ancak enflasyonla ilgili endişelerin devam ettiğini ve birçok hanehalkının önümüzdeki yıl daha yüksek faiz oranları beklediğini gösterdi.

CME FedWatch aracının gösterdiğine göre, güçlü bir işgücü piyasasının ortasında dünyanın en büyük ekonomisindeki zayıflık cepleri ile birlikte hâlâ yapışkan olan enflasyon, ABD faizlerine ilişkin beklentileri değiştirmeye devam ederken, eylül ayında bir faiz indirimi şu anda 44% olarak fiyatlanıyor.

Bu hafta piyasaların odağında, bugün açıklanacak olan Almanya ve cuma günü açıklanacak olan Euro Bölgesi enflasyon verileri yer alacak.

Ancak asıl önemli gelişme, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi olacak. Beklentiler, göstergenin aylık bazda sabit kalması yönünde.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “Döviz piyasaları bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan çekirdek PCE verisi beklentisiyle zamanı işaretlemeye devam ediyor. Bir sonraki katalizör gelene kadar 104-105 seviyelerini görmeye devam edeceğiz.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters