Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Sürüyor

January 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Sürüyor

Döviz kurları geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri artırma kararına rağmen rekor sevieyelerde seyretmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda ise Fed haftasının ilk işlem gününde dolar endeksi 103 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,3390 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 24% artışla 30,3471 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,8717 liradan tamamladıktan sonra yeni haftaya yatay başladı ve 32,8847 liradan işlem gördü. 

🎯 Fed Öncesi Yatırımcılar Temkinli

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Sürüyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bu hafta Fed’in faiz kararı ve bir dizi veri açıklaması öncesi yatırımcılardaki temkinli seyre paralel, yeni haftanın ilk işlem gününde 103,599 seviyesinde.

Merkez bankasının bu hafta faizleri sabit tutması beklenirken, yatırımcıların gözü para politikasının geleceğine ilişkin açıklamalarda olacak. 

Fed aralık ayında güvercin bir tavır takınarak ve 2024 yılında 75 baz puanlık faiz indirimi öngörerek piyasaları şaşırtmış, bu da yatırımcıların agresif bir gevşemeyi fiyatlamasına neden olmuştu.

Ancak o zamandan bu yana, güçlü ekonomik veriler ve merkez bankacılarının geri adımları, yatırımcıların beklentilerini değiştirmesine neden oldu. CME FedWatch aracına göre piyasalar, şu anda mart ayında faiz indirimi olasılığını 48% olarak fiyatlıyor. Bu oran geçen yılın sonunda 86% seviyesindeydi. 

Bannockburn Forex piyasa stratejisti Marc Chandler, “Piyasalar sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğini kabul ediyor. Ancak, küresel merkez bankalarının çoğunun agresif gevşemesini fiyatladıkları son birkaç haftada sert bir şekilde dalgalandılar.” ifadelerini kullanıyor.

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters