Döviz Kurlarındaki Artış Ilımlı Seyrediyor

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Artış Ilımlı Seyrediyor

Döviz kurları, geçen yılın sonundan itibaren istikrarlı bir şekilde yukarı yönlü ivmelerini korusa da küresel faiz politikalarına yönelik bekle ve gör modu, söz konusu artışların sınırlı olmasına yol açıyor. 

Serbest piyasada güne 30,3510 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.00’te yatay seyrederek 30,3621 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,8957 liradan tamamladıktan sonra 0,12% artışla 32,9366 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksinde Bekle ve Gör Modu

Döviz Kurlarındaki Artış Ilımlı Seyrediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bugünkü istihdam verisi ve yarınki faiz açıklaması öncesi 103,444 seviyesiyle kayıplarından toparlanıyor. 

Fed’in yarınki toplantının ardından faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısında takınacağı tavra ve yakın gelecekte faiz indirimine ilişkin vereceği ipuçlarına odaklanacak.

CME Group’un FedWatch aracına göre piyasalar şu anda merkez bankasının mart ayında faiz indirimine başlama ihtimalini 46,6% olarak fiyatlıyor ve bu oran bir ay önceki 73,4% seviyesine göre oldukça geriledi.

City Index piyasa analisti Matt Simpson, “FOMC toplantısının mevcut piyasa fiyatlamasının işaret ettiği kadar güvercin olmayacağından şüpheleniyorum. Eğer Fed yetkililerinden gelen son yorumları göz önüne alırsak, merkez bankasının havaya güvercinler göndermesi pek olası değil gibi görünüyor; bu da dolar ve Hazine tahvili getirileri için risk demek.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurlarındaki Artış Ilımlı Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters