Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarında ÜFE Öncesi Temkinli Seyir

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarında ÜFE Öncesi Temkinli Seyir

Döviz kurları, haftaya sönük bir başlangıç yaptıktan sonra bugüne hafif yükselerek başlasa da hâlâ birkaç hafta önceki seviyelerinin altında seyrediyor. Dolar endeksi ise güçlü yükselişini sürdürmek veya sonlandırmak için enflasyon verilerini bekliyor.

Serbest piyasada güne 32,2137 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.30’da 32,2529 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 34,8517 lira seviyesinden kapanan Euro da güne 34,7669 liradan başladıktan sonra 34,7879 liradan işlem gördü.

🎯 Dolarda ÜFE Baskısı

Döviz Kurlarında ÜFE Öncesi Temkinli Seyir

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcılar bu hafta ABD’nin faiz görünümünü şekillendirecek önemli veri gündemi öncesi temkinli seyrederken sabit kaldı ve 105,338 seviyesinden işlem gördü.

Döviz piyasası bu hafta, beklenenden daha düşük gelen ABD işgücü piyasası verileri ve yetkililerin Fed’in faizleri daha fazla artırma ihtimalinin düşük olduğunu belirten yorumlarının ardından, yatırımcıların merkez bankasının bu yıl nasıl bir yol izleyeceğini ölçmeye çalışmasıyla sakin bir seyir izledi.

Yatırımcılar, yapışkan enflasyon nedeniyle bu yıl faiz indirimi beklentilerini geri çekmek zorunda kaldılar ve 2024’ün başında beklenen 150 baz puanlık gevşemeye kıyasla, şimdi 42 baz puanlık bir gevşeme fiyatlıyorlar. 

Bu hafta gözler, yarın açıklanacak olan ve çekirdek tüketici fiyatlarının, nisan ayında bir önceki ay görülen 0,4% seviyesine göre 0,3%’e yükseldiğini göstermesi beklenen enflasyon (TÜFE) rakamlarında olacak.

Ancak bundan önce, bugün üretici enflasyonu (ÜFE) açıklanacak ve analistler, enflasyonun Fed’in hedefi olan 2%’ye doğru ilerleyip ilerlemediğini anlamak için bu verileri inceleyecek.

Standard Chartered Asya makro stratejisti Nicholas Chia, “Zayıf bir işgücü verisinin hemen ardından gelen daha yumuşak bir enflasyon, piyasanın temmuz ayında faiz indirimi beklentilerini yeniden canlandıracak ve dolar üzerinde baskı yaratacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Döviz Kurlarında ÜFE Öncesi Temkinli Seyir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters