Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarında Toparlanma Sinyalleri

April 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarında Toparlanma Sinyalleri

Döviz kurları pazar günkü yerel seçimlerin ardından bu hafta boyunca ekside seyrettikten sonra, haftanın son işlem gününde yeniden zemin kazandı. Dolar endeksi ise önemli istihdam verisi öncesinde yatay seyrediyor. 

Dünü 31,9164 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 31,9380 liradan açıldıktan sonra toparlanarak TSİ 12.45’te 32,0059 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dünü 34,6593 liradan tamamlayan Euro da yükselişini sürdürdü ve 0,20% artışla 34,7295 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolarda Son 1 Ayın İlk Haftalık Kaybı

Döviz Kurlarında Toparlanma Sinyalleri

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, son iki haftanın en düşük seviyelerinden toparlansa da son bir aydır ilk kez haftalık kayıp görmeye hazırlanıyor.

Ortadoğu’da süregelen gerilimlerin yanı sıra bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde endeks 104,235 seviyesinden işlem gördü. 

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün İsrail’in Gazze’deki saldırısına desteğini yardım görevlilerini ve sivilleri korumak için somut adımlar atması şartına bağlama tehdidinin ardından yatırımcılar Ortadoğu’daki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Dolar nisanın ilk yedi gününde, ABD hizmet büyümesindeki beklenmedik yavaşlamanın faiz oranlarının düşürülmesi beklentilerini desteklemesinin ardından beş ayın en yüksek seviyesinden, iki haftanın en düşük seviyesine gerileyerek çalkantılı bir hafta geçirdi.

Ardından dün, bu yılki politika belirleme komitesinde oy kullanmayan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin, enflasyonun soğumaya devam etmesi halinde bu yıl faiz indirimine gerek olmayabileceği yönündeki yorumlarının ardından toparlandı.

Yatırımcılar Fed’in bu yıl faizleri ne kadar düşürebileceğine dair beklentilerini azalttı ve üç çeyrek puanlık indirim şu anda en olası senaryo olarak görülüyor.

Ancak ekonomide devam eden güçlenme ve petrolden bakıra, kahve ve kakaoya kadar emtia fiyatlarındaki yükseliş de enflasyon tablosunu karmaşıklaştırıyor.

City Index kıdemli analisti Fiona Cincotta, “Fed’in belirttiği gibi faiz oranlarını üç kez düşüremeyebileceğine dair temel endişeler var. Fed konuşmacılarından, seçmen olsun ya da olmasın, daha şahin bir duruşu destekleyen herhangi bir yorum piyasayı biraz tedirgin ediyor.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurlarında Toparlanma Sinyalleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters