Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarında TCMB Öncesi Hareketlenme

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarında TCMB Öncesi Hareketlenme

Döviz kurları, hafta başından bu yana yatay seyrettikten sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesinde hareketlenmeye başladı. Küresel piyasalarda ise dolar, şahin Fed tutanakları sonrası son bir haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Serbest piyasada güne 32,1868 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 32,2142 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9084 liradan başladıktan sonra 35,0391 liradan işlem gördü. 

Nisan ayında politika faizini 50% seviyesinde tutan merkez bankasının ağırlıklı olarak bu toplantıda da faizleri sabit bırakması bekleniyor.

🎯 Faiz İndirimi Umutları Sallantıda Mı?

Döviz Kurlarında TCMB Öncesi Hareketlenme

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi de Fed’in faizleri indirme konusunda acele etmeyeceği söylemlerini yinelemesinden destek alarak 104,749 seviyelerinde işlem gördü.

Convera kıdemli kurumsal döviz işlemcisi James Kniveton, müşterilere gönderdiği bir notta, “Tutanaklar, enflasyonun umulduğu kadar hızlı düşmeyebileceğine dair endişeleri ve bazı üyelerin gerekirse daha fazla faiz artışına açık olduğunu ortaya koydu. Sonuç olarak, ilk faiz indirimi beklentileri eylülden kasıma kaydı. Fed toplantısının ABD seçimlerinden hemen sonra gerçekleşecek olması nedeniyle kasım ayı başlarında piyasada önemli bir dalgalanma yaşanabilir.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurlarında TCMB Öncesi Hareketlenme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters