Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarında Rekorlar Dur Durak Bilmiyor

March 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarında Rekorlar Dur Durak Bilmiyor

Döviz kurları, yeni haftaya rekor artışla başladıktan sonra dün yatay bir seyir izlese de bu sabah yeniden zirvelerinin üzerine çıktı. ABD’de beklentilerin hafif üzerinde gelen enflasyon verisi, dolar endeksine bir miktar destek sağladı.

Dünü 32,0656 lira seviyesinde tamamlayan dolar, sabah saatlerinde 32,50 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra TSİ 12.30’da 32,0945 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,0955 liradan ramamladı ve bugün rekor tazeleyerek 35,1038 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi 103’ün Üzerinde

Döviz Kurlarında Rekorlar Dur Durak Bilmiyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün açıklanan tüketici fiyatlarının ABD’de enflasyonun yapışkanlığını koruduğunu göstermesiyle 103,014 seviyesine yükseldi. 

Şubat ayında TÜFE tahminlere paralel olarak 0,4% artmasına rağmen, yıllık bazda 3,2% gelen artış, 3,1%’lik beklentinin biraz üzerinde gerçekleşti. Ayrıca çekirdek enflasyon rakamlar da tahminleri aştı.

Bu durum, analistlerin Fed’in bu yıl içinde birkaç faiz indiriminden fazlasını değerlendirecek kadar yeterli veriye sahip olup olmayacağını sorgulamasına neden oldu.

Ancak görünüşe göre yatırımcıların faiz indirimi beklentileri, enflasyon verilerinden büyük bir darbe almadı. CME Group’un FedWatch aracına göre, Fed’in haziran toplantısında faiz indirimlerine başlamasına yönelik piyasa beklentileri, hafta başındaki 71%’lik orana kıyasla sadece 67%’ye geriledi.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Fed Başkanı Jerome Powell geçen haftaki ifadesinde faiz indiriminden bahsettiğine pişman olabilir, zira piyasalar hâlâ haziranda bir faiz indirimi fiyatlıyor. Dolar TÜFE sonrası kazançlarının çoğunu geri verdiği için, ABD Hazine tahvili getiri eğrisindeki toparlanmanın daha doğru bir resim sunduğundan şüpheleniyorum; haziran ayında bir faiz indirimi olasılığı düşük.” yorumunu yapıyor.

Döviz Kurlarında Rekorlar Dur Durak Bilmiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters