Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarına Enflasyon Desteği

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarına Enflasyon Desteği

Döviz kurları, artışlar kaydedilen bir haftayı geride bıraktıktan sonra, bugünkü şubat ayı enflasyon verisi öncesi bir kez daha rekor tazeledi. Küresel piyasalarda ise geçen hafta gelen zayıf verilerin faiz indirimi beklentilerini yeniden canlandırmasıyla dolar endeksi geriledi.

Serbest piyasada güne 31,7029 lira ile yeni zirvesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 31,4554 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 34,0503 liradan tamamladıktan sonra bugün 0,29% artışla 34,1484 liraya yükseldi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de enflasyon oranı şubat ayında bir önceki aya göre 4,53% artarken, yıllık bazda ise 67,07% oldu. 

🎯 Fed Ağırlıklı Haftaya Endeks Ekside Başladı

Döviz Kurlarına Enflasyon Desteği

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi,  Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin yeni ipuçları için daha önemli ekonomik verileri beklerken, ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün baskısıyla dar bir aralıkta işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve istihdam verisinin damgasını vuracağı yeni haftaya başlarken, endeks 103,869 seviyesindeydi. 

Westpac stratejistleri, bu hafta açıklanacak önemli makro veriler ve Powell’ın Kongre’de vereceği ifade öncesinde “Piyasaların aralık desteğinin yeni bir satın alma fırsatından başka bir şey olacağını öne sürmek için verilerde büyük bir değişime ihtiyaç olacak.” denildi ve bunun, dolar endeksini mevcut aralığında tutacağı belirtildi.

Bu hafta yarın imalat ve hizmet ISM verileri, cuma günü ise aylık istihdam rakamları açıklanacak. Veri gündeminin yanı sıra Powell’ın iki gün üst üste yapacağı konuşmalar, çarşamba günü paylaşılacak olan Fed Bej Kitap ve diğer Fed yetkililerinin yorumları da takip edilecek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti