Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Zemin Kaybetti

April 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Zemin Kaybetti

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde güne rekor seviyelere yakın başladıktan sonra geriledi. Dolar endeksi ise dünkü satış dalgasının ardından toparlanma işaretleri vermeye başladı.  

Serbest piyasada güne 32,5830 lira ile zirvesine yakın bir seviyede başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,5163 liraya geriledi. Doların yanı sıra dün 34,8633 liradan kapanan Euro da güne 34,8670 liradan başladıktan sonra düşerek 34,7980 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi 106 Seviyesinin Altına İndi

Döviz Kurları Zemin Kaybetti

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dünkü seansta görülen satışların ardından, faiz görünümü hakkında ipucu verebilecek önemli veri gündemi öncesinde toparlanarak 105,841 seviyesinden işlem gördü. Ancak endeks, geçtiğimiz haftalarda ulaştığı 106 seviyesinin hâlâ altında. 

İran’ın geçen haftaki saldırısının ardından İsrail ile topyekûn bir savaşa girme konusunda çok az istekli olduğunu göstermesiyle Ortadoğu’daki gerilimin azalması, doların son zamanların en yüksek seviyelerinden gerilemesine neden oldu.

Bununla birlikte, doların dünkü düşüşü büyük ölçüde ABD’de iş dünyasındaki büyümenin yavaşladığını ve nisan ayında faaliyetlerin son dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerden kaynaklandı.

Ancak Fed yetkililerin yorumları son zamanlarda çoğunlukla şahin oldu ve bu bireysel veri noktasının faiz indirimlerinin yaza kadar öne çekilmesiyle sonuçlanmasının olası olmadığını gösteriyor.

ING analistleri bir notta, “Faaliyet göstergeleri bazı döviz hareketlerine yol açabiliyor ama Fed beklentilerinde nisan ayında gördüğümüz türden büyük bir yeniden fiyatlama ancak daha düşük enflasyon, yumuşak istihdam rakamları veya Fed iletişimi ile tetiklenebilir.” yorumunu yaptı.

Yarın açıklanacak ilk çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla verisi ve cuma günkü Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim fiyat harcamaları endeksi, dolarda daha büyük hareketlere yol açabilir.

Döviz Kurları Zemin Kaybetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing