Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Yükselişte

Döviz Kurları Yükselişte
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, bayram tatili sebebiyle kısa işlem haftasına yükselişle başlarken, küresel piyasalarda dolar endeksi de İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı öncesi gücünü korudu.

Serbest piyasada güne 32,5760 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.45’te 0,32% artışla 32,6369 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,0924 liradan başladıktan sonra ivme kazanarak 35,1059 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Kazançlarını Koruyor

Döviz Kurları Yükselişte

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, hafta başından itibaren yükselişini sürdürerek 105,441 seviyesinden işlem gördü ve geçen hafta ulaştığı son bir ayın en yüksek seviyesi olan 105,800’e yaklaştı.

Geçtiğimiz günlerde Fed’in faiz indirimi tahminlerini koruduğunu ancak politika gevşemesinin yıl sonuna doğru sarkabileceğini ima eden açıklamaların ardından şimdi gözler diğer merkez bankalarına çevrildi. 

İngiltere Merkez Bankası’nın da faizleri bugün yüksek oranda sabit bırakması beklenirken, tıpkı Fed’de olduğu gibi odak politika gevşemesinin ne zaman başlayabileceğinde olacak. 

Dün açıklanan veriler İngiltere’de enflasyonun mayıs ayında yaklaşık üç yıl sonra ilk kez 2% hedefine ulaştığını gösterirken, verinin ayrıntıları altta yatan fiyat baskılarının devam ettiğine işaret ederek erken bir faiz indirimi ihtimalini ortadan kaldırdı.

IG analisti Tony Sycamore, “Faizleri sabit tutacaklarına şüphe yok. Enflasyon için rakamlar muhtemelen rahatlatıcı oldu ancak hizmet bileşenlerinde yine yukarı yönlü sürprizler vardı. Potansiyel olarak bir sonraki toplantıda kapıyı gevşemeye açabilirler ancak benim için hâlâ potansiyel bir faiz indiriminden iki toplantı uzaktayız gibi görünüyor.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters