Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Yeni Zirvelere Yaklaştı

Döviz Kurları Yeni Zirvelere Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları yükselişlerine devam ederek yeni zirveler peşinde koşarken, küresel piyasalarda ise enflasyon verisine bir gün kala dolar endeksi Fed’den aldığı destekle gücünü koruyor.

Geçen hafta 32,5753 lira ile rekor tazeleyen dolar, serbest piyasada 32,2240 liradan açıldıktan sonra TSİ 11.45’te 0,07% artışla 32,3137 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dün 35 liranın üzerinde kapandı ve bugün yatay seyrederek 35,0684 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksinde Güçlü Yükseliş

Döviz Kurları Yeni Zirvelere Yaklaştı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed yetkililerinden gelen açıklamaların faiz indirimi beklentilerine hafif gölge düşürmesinden destek bularak 104,599 seviyesinde işlem gördü. 

Dün geç saatlerde açıklamalarda bulunan Fed Guvernörü Christopher Waller, son dönemde hayal kırıklığı yaratan enflasyon verilerinin merkez bankasının kısa vadeli faiz oranı hedefini düşürmeyi ertelemesine yönelik durumu teyit ettiğini söyledi.

Fed’in haziran toplantısında ilk faiz indiriminin gerçekleşeceğine dair piyasa beklentileri de bir miktar azaldı. CME FedWatch aracına göre mevcut fiyatlama, geçen hafta 67% olan bu ihtimalin 60%’a düştüğünü gösteriyor. 

Capital .com kıdemli analisti Kyle Rodda, Waller’ın konuşmasının “Fed’in daha yapışkan enflasyona, hatta belki de fiyat artışında yeniden hızlanmaya karşı daha temkinli olduğuna dair bir ipucu” olduğunu söyledi.

Merkez bankası yol boyunca bazı tümsekleri aşmaya istekli olduğunun sinyalini vermiş olsa da Rodda, faiz indirimleri için durumun zayıfladığını düşünüyor:

Yarın açıklanacak güçlü bir enflasyon verisi, 2024 yılında üç faiz indirimine yönelik piyasa fiyatlamasının haklı olup olmadığını sorgulatabilir.

Yatırımcılar şimdi, yarın açıklanacak ABD kişisel tüketim harcamaları rakamlarının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı bekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters