Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Yatay

Döviz Kurları Yatay
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, hâlâ rekor seviyelerine yakın seyretse de hafta başına kıyasla güne görece sakin başladı. Küresel piyasada dolar endeksi ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi sinyalleri sonrası düşüşte. 

Dünü 31,7708 lira seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada bugüne 31,8300 lira ile başlayan dolar, TSİ 11.30’da 0,22% artışla 31,8420 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 34,6697 liradan tamamladıktan sonra bugüne 34,6990 lira ile başlayarak 0,42% artışla 34,8167 liradan işlem gördü. 

🎯 Powell Konuştu, Dolar Geriledi

Döviz Kurları Yatay

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Powell’ın enflasyondaki düşüş garanti olmasa da faiz indirimlerinin hâlâ olası olduğu açıklamasıyla 103,267 seviyesine geriledi. 

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı konuşmada Powell, “Eğer ekonomi genel olarak beklendiği gibi gelişirse, bu yılın bir noktasında politika kısıtlamalarını geri çevirmeye başlamak muhtemelen uygun olacaktır.” dedi.

StoneX piyasa araştırma müdürü Matt Weller, “Powell’ın Kongre’ye yaptığı açılış konuşması, esasen kendisinin ve meslektaşlarının aylardır vurguladığı aynı ana noktaları tekrarladı.” dedi. 

Ancak Weller, Powell’ın sözlerinin son haftalarda Fed’in yılın ilk yarısında potansiyel bir faiz indiriminden geri adım atacağı yönünde spekülasyon yapmaya başlayan yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Weller, “Powell’ın bu olasılığı desteklemeyi reddetmesiyle, bazı ileri görüşlü yatırımcılar son birkaç haftadır dolar üzerindeki yükseliş bahislerini tersine çevirdi.” diye ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters