Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Toparlanıyor

Mart 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Toparlanıyor

Döviz kurları, son dönemlerdeki dalgalanmalardan toparlanarak yeniden rekor seviyelerine yakın seyretti. Küresel merkez bankalarının güvercin sinyallerinden destek alan dolar endeksi ise cuma günkü enflasyon verisi öncesinde yükseldi.

Dünü 32,2042 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,2240 liradan açıldıktan sonra TSİ 12.30’da 0,08% artışla 32,2306 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dün 34,9191 liradan kapandı ve bugün 0,61% yükselerek 35,1305 lirayla yeniden 35 liranın üzerini gördü.  

🎯 Dolar, PCE’den Destek Bulmak İstiyor

Döviz Kurları Toparlanıyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, cuma günü açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde 104,225 seviyesine yükseldi. 

Dolar, diğer büyük ekonomiler faiz oranlarını düşürmeye başlasa bile ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği yönündeki bahislerle de desteklendi.

Geçtiğimiz hafta İsviçre Merkez Bankası, frangın gücünü gerekçe göstererek beklenmedik bir şekilde politika faizini düşürdü. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası da daha önce faiz artışı yönünde oy kullanan iki yetkilinin şimdi kararı desteklemesiyle güvercin bir duraklama yaptı.

Pasifik’in diğer ucunda ise Japonya Merkez Bankası, negatif faizleri sonlandırdı ve getiri eğrisi kontrollerini sona erdirdi. 

Bu arada Fed Başkanı Lisa Cook, hafta başında yaptığı açıklamada Fed’in faiz indirimine ne zaman başlayacağına karar verirken dikkatli hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bank of Singapore stratejisti Moh Siong Sim, “Piyasanın şu anda beklediğinden daha sığ bir Fed gevşemesi riskine dair rahatsız edici bir endişe var.” yorumunu yaptı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Tradingview

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti