Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Tarihi Zirvelerini Koruyor

Döviz Kurları Tarihi Zirvelerini Koruyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, peş peşe kırılan rekor seviyelerin ardından yüksek seyretmeye devam ediyor. Yatırımcılar, bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) verisini beklerken dolar endeksinde ılım bir seyir izleniyor. 

Dünü 32,0285 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,0410 liradan başladıktan sonra TSİ 12.45’te 32,0453 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,0326 lira ile rekor seviyede tamamladıktan sonra bugün 0,11% artışla 35,0719 liraya yükseldi. 

🎯 Fed Patikası Aydınlanacak mı?

Döviz Kurları Tarihi Zirvelerini Koruyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, enflasyon verisi öncesinde sakin seyrederek 102,851 seviyesinden işlem gördü.

Çekirdek tüketici fiyatlarının şubat ayında aylık bazda 0,3% artması beklenirken, yatırımcılar ocak ayında olduğu gibi faiz indirimi beklentilerinin hızını kesebilecek yukarı yönlü sürprizleri de yakından takip edecek.

National Australia Bank döviz stratejisi müdürü Ray Attrill, “0,2%’lik bir artış olması halinde, piyasanın mayıs ayında olası bir faiz indiriminin kokusunu alacağını düşünüyorum. Ancak 0,4%’lük bir artış, piyasayı haziran gibi erken bir tarihte yapılacak bir indirim konusunda biraz şüpheye düşürebilir.” yorumunu yapıyor.

Dolarda son dönemlerde izlenen düşüş, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta yaptığı açıklamaların faiz indirimi beklentileri güçlendirmesinin ardından geldi. 

Ayrıca geçen hafta açıklanan ve ABD’de işgücünün sağlamlığını koruduğuna işaret eden tarım dışı istihdam verisi de endeksteki düşüşe ivme kazandırdı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters