Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları, Ortadoğu Gerilimleriyle Hareketlendi

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları, Ortadoğu Gerilimleriyle Hareketlendi

Döviz kurları İsrail’in İran’a karşılık vermesinin ardından yeniden hareketlenen jeopolitik gerilim karmaşasında yükselirken, dolar endeksi ise kazançlarının bir kısmını kaybettikten sonra yeniden yükseldi.

Dünü 32,5292 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,5990 liradan başlayarak rekor seviyelerine yaklaştı. Doların yanı sıra dün 34,6861 liradan kapanan Euro da güne 34,7430 liradan başladıktan sonra 0,43% artışla 34,8339 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi Haftayı Ekside Tamamlamaya Hazırlanıyor

Döviz Kurları, Ortadoğu Gerilimleriyle Hareketlendi

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, hafta başında sıkı para politikası sinyalleriyle yükseldikten sonra İsrail’in hamlesinin ardından hafif geriledi ve 106,043 seviyesinden işlem gördü. 

Bu gelişmeler, İran-İsrail çatışmasında potansiyel bir tırmanmaya işaret ederken, özellikle ilk haberlerin İran’ın nükleer tesislerinin bulunduğu yerlerin yakınında saldırılar yapıldığını göstermesinin ardından Ortadoğu’daki jeopolitik koşulların kötüleşeceğinin habercisi olarak görüldü.

Ancak İran haber ajanslarının tesislerde herhangi bir hasar olmadığını ve saldırıların boyutunun oldukça sınırlı olduğunu açıklamasının ardından endişeler hafifledi.

Bununla birlikte, güçlü ABD ekonomik verileri ve yapışkanlığı koruyan enflasyon, yatırımcıları Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını düşürme ihtimalini büyük ölçüde yeniden düşünmeye sevk ettiğinden, doların hâlâ olumlu bir hafta geçirmesi muhtemel.

Dün Atlanta Fed Bankası Başkanı Raphal Bostic’in, enflasyonun merkez bankasının 2%’lik hedefine doğru ilerlemeye devam etmemesi halinde merkez bankacıların faiz artırımını değerlendirmeleri gerekeceğini söylemesinin de gösterdiği gibi, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorum da dolara yardımcı oldu.

Döviz Kurları, Ortadoğu Gerilimleriyle Hareketlendi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing