Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Neden Yükseliyor?

Döviz Kurları Neden Yükseliyor?
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları geçen yılın sonunda başlayan ve doların 30 lira üzerinde seyretmeye başladığı ocak ayında da devam eden yükseliş eğilimini koruyor. Öte yandan ABD’de veri gündeminden destek alan dolar endeksi de son bir ayın zirve seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,1430 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de yatay seyrederek 30,1437 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,8143 lira seviyesinde tamamladıktan sonra bugün 32,9060 liraya yükseldi. 

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından 17 Türk bankasının kredi notu görünümlerini de “DURAĞAN”dan “POZİTİF”e yükseltti.

🎯 Dolar Endeksine Perakende Satışları Desteği

Döviz Kurları Neden Yükseliyor?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün ABD’de açıklanan perakende satış verisinin Fed’in faizleri indirme konusunda acele etmeyeceği beklentilerini güçlendirmesiyle değer kazandı. 

Endeks, 13 Aralık’ta gördüğü 103,69 seviyesinin hafif altında, 103,313 seviyesinde işlem görüyor. 

Dün ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, perakende satışların geçtiğimiz ay 0,6% artarak, Wall Street’in 0,4%’lük beklentisinin üzerinde yükseldiği gösterdi. Ayrıca perakende satışlar yıllık bazda da 5,6% yükseldi.

Aralık ayına ilişkin bu güçlü oranlar, yeni yıla başlarken ABD ekonomisinin gücünü korduğuna işaret etti. Bu durum, Fed’in faiz politikasını gevşetmek için büyük adımlar atması gerekeceği ihtimalini düşürdü. 

CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar mart ayında Fed’in faizleri indirme ihtimalini 61% olarak fiyatlıyor. Bu oran geçtiğimiz aylarda 70% seviyelerindeydi. 

Beklentideki düşüşe ve Fed Guvernörü Christopher Waller’ın şahin yorumlarına rağmen yatırımcılar hâlâ Fed’in bu yıl 150 baz puan faiz indirimine gideceğine inanıyor. 

IG analisti Tony Sycamore, “ABD oranlarındaki fiyatlama artık çok daha doğru görünüyor. Dolarda 2024’Te görülen toparlanma şimdiye kadar iyi ilerledi.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters