Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Neden Rekor Seviyelere Yükseliyor?

Döviz Kurları Neden Rekor Seviyelere Yükseliyor?
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları rekor seviyelerinde seyretmeye devam ederken, küresel piyasalarda dolar endeksi yılbaşından bu yana artıda seyrettikten sonra yoğun veri gündemi ortasında kazançlarını korumaya çalışıyor. 

Serbest piyasada güne 30,91130 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.30’da 0,26% artışla 30,0955 liraya yükseldi. Doların yanı sıra kendi rekorunu gören Euro da dünü 32,9767 lira seviyesinde tamamladıktan sonra hafif düşüşle 32,9648 liradan işlem gördü. 

Kur neden artıyor diye soruyor olabilirsin. Ortadoğu’da süregelen jeopolitik gerilimlerin üstüne ABD’de dün açıklanan enflasyon verileri, hâlihazırda yüksek seyreden döviz kurlarındaki oynaklığı artırdı. 

🎯 Enflasyon Rakamları Belirsizliği

Döviz Kurları Neden Rekor Seviyelere Yükseliyor?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz indirimleri için yatırımcılara ipucu vermenin aksine para politikasına yönelik belirsizliği artıran veri gündemi sonrası yatay seyrediyor. 

Endeks, dün açıklanan ve tüketici fiyatlarının aylık 0,3%, yıllık bazda ise 3,4% ile ekonomist beklentilerinin üzerinde gelmesinin ardından 102,447 seviyesinde işlem görüyor. 

Dün görülen 102,76 seviyesinin altında olsa da dolar endeksi, aralık ayında görülen son beş ayın en düşük seviyesinin üzerinde seyrediyor. 

Enflasyonda tahminlerin üzerinde gelen artışa rağmen yatırımcılar hâlâ faiz indirimi umutlarını kaybetmedi. CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar şu an Fed’in faizleri mart ayında 25 baz puan düşürme ihtimalini 73,2% olarak fiyatlıyor. 

City Index analisti Matt Simpson, “Bir kez daha piyasa fiyatlaması, veriler ve Fed anlatısı arasındaki farkı net bir şekilde görüyoruz. Dolar, ayıların (düşüş beklentisi) korkuyla kaçıştığını ima eden bir şekilde davranmıyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters