Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artışla Tamamlama Yolunda

Mart 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftayı Artışla Tamamlama Yolunda

Döviz kurları, yukarı yönlü ivmelerini koruyarak yeni kilit seviyelere yaklaşmaya devam ediyor. Öte yandan küresel piyasalarda dolar endeksi, yapışkan enflasyon verisinden destek aldı. 

Dünü 32,1470 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,2060 lira ile açıldıkran sonra TSİ 13.00’te 32,2138 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,0954 liradan tamamladı ve bugün rekor tazeleyerek 35,1365 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi 103 Seviyesinin Üzerinde

Döviz Kurları Haftayı Artışla Tamamlama Yolunda

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceği beklentilerini artıran sıcak enflasyon rakamlarından destek bularak 103,316 seviyesinden işlem gördü.

ABD’de üretici fiyatlarında beklenenden daha büyük bir artış yaşanması, hafta başında tüketici enflasyonu verilerindeki artışa eklenince piyasalar haziran ayında politikanın gevşeme olasılığını 60%’a düşürdü.

Yaklaşık iki hafta önce 2024 yılı için yaklaşık üç ile dört arasında faiz indirimi fiyatlayan piyasalar, şu an üçten az faiz indirimi bekliyor. 

Enflasyon verilerine en büyük tepki ise ABD Hazine tahvili piyasasından geldi ve getirilerdeki artış doları da destekledi.

Capital. com kıdemli piyasa analisti Kyle Rodda, “Enflasyondaki düşüş sürecinin umulandan daha uzun sürmesiyle birlikte, marjlarda fiyat baskıları daha inatçı görünüyor.” dedi ve hisseler üzerindeki doğrudan etkinin sessiz olduğunu belirtti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti