Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlayacak

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlayacak

Döviz kurları hafta başındaki durgun seyrin ardından, pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi mart ayını tarihi zirvelerine yakın seviyelerde tamamlamaya hazırlanıyor. Öte yandan bugün açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları verisi öncesinde dolar endeksi artıda seyretmeye devam ediyor.

Dünü 32,3443 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,3730 liradan açıldıktan sonra TSİ 12.00’de 0,12% artışla 32,3834 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro hafif zemin kaybederek 34,9888 liradan işlem gördü.

Türkiye gündeminin ana maddesi haline gelen yerel seçimlerin döviz kurları üzerindeki olası etkileriyle ilgili “Seçim Sonrası Döviz Ne Olur?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

🎯 Dolar Endeksi 104’ün Üzerinde Tutunuyor

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlayacak

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bazı Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceğine ilişkin açıklamalarından destek bularak 104,598 seviyesinden işlem gördü.

Fed Guvernörü Christopher Waller, bazı enflasyon verilerinin merkez bankasının faiz indirimlerine başlama tarihini erteleyebileceği beklentisini güçlendirdiğini söyledi. 

MUFG kıdemli döviz stratejisti Lee Hardman, “Waller, Fed’in en önemli politika yapıcılarından biri ve bunun büyük bir hareket olduğunu düşünmesem de, açıklamalar çok dar işlem aralıklarında sıkışmış olan piyasaya biraz ivme kazandırdı.” yorumunu yaptı.

Yatırımcılar şimdi, bugün öğleden sonra açıklanacak olan çekirdek PCE enflasyon rakamlarının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı bekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC