Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor 

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor 
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, yükselişle başladıkları tatil haftasında hafif bocalasa da artıda seyrederken, Fed’in diğer merkez bankalarına göre daha şahin konumunu korumasıyla dolar gücünü korudu. 

Serbest piyasada güne 32,8328 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.15’te 32,8188 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,2507 liradan başladıktan sonra hafif gerileyerek 35,1048 liraya geriledi.

🎯 Dolar Endeksi 106 Seviyesine Yaklaştı

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, İngiltere ve İsviçre’den gelen güvercin açıklamaların ardından Fed’in politika gevşemesi kapsamında temkinli yaklaşımını korumasıyla hafta içinde yaşadığı düşüşlerden toparlandı ve 105,802 seviyesinden işlem gördü. 

Söz konusu seviyeler, ABD para biriminin yavaşlayan bir ekonomiye işaret eden verilere rağmen talep gördüğünü ima ediyor. 

ABD’de konut ve işgücü piyasalarına ilişkin açıklanan son rakamlar beklentilere kıyasla daha yumuşak geldi ve bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan PMI verilerinin de faaliyetlerde yavaşlama göstermesi bekleniyor.

Bununla birlikte, Fed yetkilileri faiz oranlarını düşürmeyi kabul etmeden önce dikkatli olunması ve daha fazla veri toplanması çağrısında bulunmaya devam ediyor. Öyle ki, Fed son toplantısında bu yıl için daha önce üç olan faiz indirimi tahmini bire düşürdü. 

Buna karşın, Avrupa Merkez Bankası bu ayın başlarında faiz oranlarını düşürmeye başladı, İsviçre Ulusal Bankası iki kez faiz indirimine gitti ve İngiltere Merkez Bankası da ağustos ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacak gibi görünüyor.

ING analistleri bir notta, “İsviçre Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi ve İngiltere Merkez Bankası’nın güvercin tutumu, Avrupa’daki merkez bankalarının faiz indirimleri konusunda Fed’in çok önünde olduğu fikrini güçlendirdi, bu da dolar açısından olumlu bir gelişme.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing