Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

May 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Döviz kurları, yükselişlerini haftanın son işlem gününde de koruyarak haftayı artıda tamamlama yolunda ilerliyor. Öte yandan bugün açıklanacak olan kilit enflasyon verisi öncesinde dolar endeksi yatay seyrediyor.

Serbest piyasada güne 32,2620 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de 32,27245 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9150 liradan başladıktan sonra 34,9613 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolarda PCE Gündemi

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD’nin ilk çeyrek ekonomik büyümesinin aşağı yönlü revize edilmesinin ardından, saatler içinde açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde 104,670 seviyesinde işlem gördü. 

Hem ABD hem de Avrupa’daki yoğun veri gündemine karşılık yatırımcıların ana odağında Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan PCE rakamları yer alıyor. 

ING piyasalar müdürü Chris Turner, “Fed’in veriye bağımlı olması, nisan ayı çekirdek PCE göstergesinin aylık 0,3%’lük konsensüs değerinden sapması halinde piyasayı hareketlendirecek önemli bir faktör olacağı anlamına geliyor.” yorumunu yapıyor.

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid de ABD PCE verilerinin “Fed’in resmi olarak hedeflediği şey olduğu için hâlâ çok dikkat çektiğini” söyledi.

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters