Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Şubat 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Döviz kurları, hafta başından bu yana korudukları yukarı yönlü ivmeyle haftayı yükselişle tamamlamaya hazırlanırken, küresel piyasalarda dolar da Fed yetkililerinin açıklamalarından destek bulmaya çalışıyor. 

Serbest piyasada güne 30,6810 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,28% artışla 30,6827 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.0459 liradan tamamladıktan sonra artışı sürdürerek 33,0714 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Dört Haftadır Yeşilde

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in yanı sıra diğer merkez bankalarının faiz indirimleri beklentilerini hafifletmek zorunda kalmasıyla yükselişini sürdürerek 104,217 seviyesinde işlem gördü. 

Bu hafta bir dizi Fed yetkilisi, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için acil bir ihtiyaç olmadığının sinyalini verdi ve böylece dolara da destek sağladı. 

Hargreaves Lansdown para ve piyasalar müdürü Susannah Streeter, “Merkez bankası yetkililerinin hepsi aynı şarkıyı söylüyor ve enflasyonla mücadele etmeye istekli olmalarına rağmen indirimler için henüz çok erken olduğunu belirtiyorlar. Faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağına ve erken faiz indirimlerinin temelsiz olduğuna dair bir uyarı geliyor. Bu da dolara ekstra güç veriyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti