Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Yükselişle Başladı

April 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Yükselişle Başladı

Döviz kurları yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Öte yandan kritik veri gündemi ve Ortadoğu’daki hareketlilik karşısında dolar endeksi de yüksek seyrediyor.

Geçen haftayı 32,5355 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,6107 liradan başlayarak rekor seviyelerine yaklaştıktan sonra hafif geri çekildi ve 32,5772 lira seviyesinden işlem gördü. Doların yanı sıra geçen hafta 34,7190 liradan kapanan Euro da güne 34,7783 liradan başladıktan sonra zemin kayberedek 34,6893 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi Enflasyon Öncesi Artıda

Döviz Kurları Haftaya Yükselişle Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta İsrail’in İran’a karşı saldırıda bulunmasıyla rekor seviyelere yükseldikten sonra bu ivmesini korudu ve 106,155 seviyesinden işlem gördü.

Ancak bölgesel bir savaşı önlemeye yönelik bir hamle olarak görünen İsrail’in İran’a yönelik misilleme amaçlı insansız hava aracı saldırısının Tahran tarafından önemsenmemesiyle gerginlik yatışmış gibi görünüyor.

ING analistleri yayınladıkları bir notta, “Hafta başlarken varlık sınıflarında genel olarak destekleyici bir hava hakim. İlgili tüm taraflar, cuma günü İsrail’in İran’a düzenlediği saldırıların boyutunu ve sonuçlarını küçümseme yolunu seçmiş görünüyor.” yorumunu yaptı.

Bununla birlikte dolar, güçlü ABD ekonomik verileri ve yapışkan enflasyonun yanı sıra Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumla da desteklendi ve Fed’in yakın zamanda faizleri düşürme olasılığını azalttı.

Bu yetkililer önümüzdeki hafta yapılacak olan politika belirleme toplantısı öncesinde bu hafta sessiz kalacaklar. Ancak cuma günü açıklanacak olan ve Fed’in favori enflasyon göstergesi olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) öncesinde hareketliliğin sınırlı olması muhtemel. Ekonomistler, PCE’nin mart ayında da yüksek seyretmesini bekliyor. 

Döviz Kurları Haftaya Yükselişle Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing