Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Rekorlarla Veda Ediyor

Şubat 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Rekorlarla Veda Ediyor

Döviz kurları, dün açıklanan faiz kararının ardından yükseliş serilerini sürdürürken, küresel piyasalar sahnesine bir kez daha Fed’in yerleşmesiyle dolar endeksi geri çekildi. 

Serbest piyasada güne 31,0770 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,88% artışla 31,0835 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.6848 liradan tamamladıktan sonra bugün 0,94% artışla 33,6848 liradan işlem gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dünkü Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentilere paralel şekilde  45%’te sabit bıraktı. 

🎯 Dolar Endeksi Veri Takibinde

Döviz Kurları Haftaya Rekorlarla Veda Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dünkü sert düşüşün ardından Fed’in faiz oranlarını ne zaman indirmeye başlayacağına dair ipuçları için yeni veri katalizörleri öncesi üç haftanın en düşük seviyesinden toparlandı ve 103,970 seviyesinden işlem gördü.

Dolar, güçlü büyüme ve yapışkan enflasyonun yatırımcıların Fed’in ne zaman parasal gevşemeye başlayacağına dair beklentilerini geri çekmesine neden olmasıyla bu yıl sıçrama yaptı. Ancak geçen hafta üç ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, ABD para birimi büyük ölçüde konsolide oluyor.

State Street Global Markets kıdemli makro stratejisti Noel Dixon, ABD ekonomisinin nispeten daha güçlü görünmesi nedeniyle doların diğer ülkelerle olan ayrışmalardan faydalanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Ancak, son dönemdeki güçlenmenin ardından “Dolar boğalarının bazılarında açıkça bir yorgunluk var. Doların öyle ya da böyle bir çıkış yapması için daha fazla veri görmemiz gerekecek.” yorumunu yaptı.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi, Fed politikasına ilişkin ipucu verecek bir sonraki önemli veri olabilir.

Fed’in çarşamba günü açıklanan ocak ayı toplantı tutanakları, politika yapıcıların çoğunun enflasyonu yıllık 2% hedefine yaklaştırmaya çalışırken faiz oranlarını çok erken düşürmenin risklerinden endişe duyduğunu gösterdi.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson da dün yaptığı açıklamada, faiz oranlarını düşürme zamanının geldiğine ikna etmek için tek bir ölçüte odaklanmak yerine geniş bir ekonomik gösterge setine bakılacağını söyledi.

Ayrıca dün açıklanan ABD verileri, işsizlik başvurularının geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösterirken, ABD’de ticari faaliyetlerin şubat ayında soğuduğunu ve girdiler için ödenen fiyatların yaklaşık son üç buçuk yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters