Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, bayram tatili sebebiyle kısalan geçtiğimiz haftayı artıda tamamladıktan sonra bu hafta da yükselişlerini sürdürürken, ABD’de açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde dolar endeksi de gücünü koruyor. 

Serbest piyasada güne 32,8390 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 10.15’te 32,8143 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,1780 liradan başladıktan sonra hafif gerileyerek 35,1582 liraya geriledi.

🎯 Doların Gözü PCE Verilerinde

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, küresel merkez bankalarının faiz kararları sonrası görülen hafif çalkantının ardından, son sekiz haftanın en yüksek seviyesi olan 105,91’e yakın bir seviyede, 105,71’den işlem görüyor. 

Bu hafta gözler, haftanın son işlem gününde açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak bilinen ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinde olacak.

Ekonomistler, endeksteki yıllık büyümenin 2,8%’den mayıs ayında 2,6%’ya gerilemesini bekliyor. CME FedWatch aracına göre ise, yumuşak bir veri piyasaların şu anda 65% olasılık olarak fiyatladığı eylül ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimi bahislerini destekleyebilir.

Citi stratejistleri, “Yavaşlayan faaliyet, gevşeyen işgücü piyasası ve görece daha zayıf enflasyon verilerinin birleşimi, Fed’in eylül ayında politikada gevşemeye başlayacağına giderek daha fazla güvenmemizi sağlıyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters