Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Kırmızıda Başladı

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Kırmızıda Başladı

Döviz kurları, geçtiğimiz haftayı satışların ardından artıda tamamladıktan sonra yeni haftaya ekside başladı. Küresel piyasalarda da dolar endeksi kritik enflasyon verisi öncesinde zemin kazanmaya çalışıyor.

Serbest piyasada güne 32,2300 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 32,2094 liraya geriledi. Doların yanı sıra dün Euro da güne 34,7220 liradan başladıktan sonra 34,7459 liradan işlem gördü.

🎯 Odak Yeniden Enflasyonda

Döviz Kurları Haftaya Kırmızıda Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, karışık ABD ekonomik verilerinin merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını ne zaman indirmeye başlayacağı konusunda soru işaretleri yaratmasıyla sert dalgalanmalar yaşıyor. Endeks, haftaya 105,283 seviyesinde başladı.

Yatırımcılar, potansiyel faiz indirimlerine ilişkin yakın vadeli duyarlılığı belirleyecek olan en son ABD enflasyon verilerinin açıklanmasını beklerken, rakamların endeksteki söz konusu dalgalanmayı hafifletmesi muhtemel.

Analistler, çarşamba günkü önemli enflasyon (TÜFE) verisinin, temel enflasyonun yıllık bazda 3,6% arttığını göstermesini bekliyor; ki bu da son üç yılın en küçük artışı olacak.

ING analistleri bir notta, “Güvercin FOMC toplantısının doların yukarı yönlü ivmesini hafifletmesinin ardından asıl soru, verilerin doların aşağı yönlü hareketine aktif olarak katkıda bulunup bulunamayacağı olacak.” yorumunu yapıyor.

Döviz Kurları Haftaya Kırmızıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing