Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

Döviz kurları geçen haftaki bayram tatilinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde yükselişe geri dönerken, hafta sonu Ortadoğu’da artan jeopolitik gerilimler ve geçen haftaki enflasyon verisinin ardından dolar endeksi artıda seyretmeye devam etti. 

Geçen haftayı 32,3579 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,3670 liradan başladıktan sonra TSİ 11.30’da 32,3894 liraya yükseldi. Doların yanı sıra geçen hafta 34,4547 liradan kapanan Euro da güne 34,4910 liradan başladıktan sonra 0,26% artışla 34,5446 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi 106 Seviyesine Yaklaşıyor

Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz hafta ABD’de faiz indirimi beklentilerinin zayıflaması ve İran ile İsrail arasında artan gerilimlerden destek alarak 2022’den bu yana en iyi haftasını gördü ve 1,6% yükseldi. Endeks yeni haftanın ilk işlem gününde ise 105,918 seviyesinden işlem gördü.

Para birimlerindeki ilk tepki, borsalar, Bitcoin ve petrolün düşmesine neden olan İran’ın İsrail’e yönelik saldırısından ziyade, gerileyen faiz indirimi beklentilerine dayanıyor gibi görünüyor.

İran, İsrail’e saldıracağı uyarısında bulunduktan sonra hafta sonu İsrail’in Şam konsolosluğuna yaptığı saldırıya misilleme olarak insansız hava araçları ve füzeler fırlattı.

Öte yandan geçtiğimiz hafta çarşamba günü açıklanan ve beklenenden daha yüksek gelen enflasyon (TÜFE) verilerinin ardından yatırımcılar, Fed’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini düşürdü ve gevşeme döngüsünün başlangıcını eylül ayına erteledi.

Standard Chartered Bank stratejisti Nicholas Chia, “Bu hafta veri ağırlıklı bir hafta, bu nedenle tüm gözler FOMC’de oy kullanan bir düzineden fazla üyenin geçen haftaki TÜFE baskısının ardından sabırlı olmayı vurgulayacağı Fed konuşmalarına çevrilecek.” yorumunu yaptı.

Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters