Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Ekside Başladı

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Ekside Başladı

Döviz kurları yeni haftanın ilk işlem gününde kırmıza açılırken, küresel piyasalarda ise dolar, ABD’de enflasyon (TÜFE) verisi öncesinde yatay seyretti. 

Geçen haftayı 32,0466 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,0040 liradan başladıktan sonra TSİ 12.45’te 32,0451 liraya yükseldi. Doların yanı sıra geçen hafta 34,7472 liradan kapanan Euro ise yeşile döndü ve güne 34,6810 liradan başladıktan sonra 0,36% artışla 34,8716 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolarda Veri Baskısı

Döviz Kurları Haftaya Ekside Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta faiz indirimi beklentilerinin zayıflamasından destek alarak son ayların en yüksek seviyesini gördükten sonra, enflasyon verisi öncesinde baskılandı ve 104,397 seviyesinden işlem gördü.

Dolar geçen hafta, yatırımcıların karışık bir ABD ekonomik veri paketini sindirmesiyle oldukça dalgalandı. Hizmet büyümesindeki yavaşlamanın ardından beklenmedik şekilde güçlü gelen işe alım rakamları, piyasanın bu yıl Fed’in faiz indirimlerine ilişkin bahisleri azaltmasına neden oldu.

Çarşamba günü açıklanacak olan mart ayı ABD tüketici fiyatları verisi, doların gücü için bir sonraki büyük test olarak görülüyor. Yatırımcılar, veri gündemi kapsamında bu hafta ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararını izleyecek.

MUFG döviz analistleri bir notta, “Son gelişmeler, Fed’in faiz oranlarını düşürürken diğer büyük merkez bankalarının gerisinde kalabileceği riskini artırdı. Yukarı yönlü bir başka enflasyon sürprizi, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin daha şahin bir şekilde yeniden değerlendirilmesini tetikleyebilir ve doların yükselmesi için kapıyı açabilir.” yorumunu yaptı. 

Döviz Kurları Haftaya Ekside Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters