Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Düşüşle Başladı

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Düşüşle Başladı

Döviz kurları, haftanın ilk işlem gününe kırmızıda işlem görerek başladı. ABD’de FOMC’nin faiz kararını açıklayacağı Fed haftasına ise dolar endeksi yatay bir başlangıç yaptı.

Serbest piyasada güne 32,4250 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,40% düşüşle 32,3793 liraya geriledi. Doların yanı sıra geçen hafta 34,7760 liradan kapanan Euro da güne 34,7770 liradan başladıktan sonra düşmeye devam ederek 0,16% düşüşle 34,7220 liradan işlem gördü. 

🎯 Gözler Fed’in Faiz Kararında

Döviz Kurları Haftaya Düşüşle Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta beklentilerin hafif üzerinde gelen kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi sonrası gözlerin Fed’in faiz kararına çevrildiği ilk işlem gününe 105,764 seviyesinde başladı. 

Ancak endeks, geçen yılın sonundan bu yana piyasaların umutla beklediği faiz indirimi söylemlerinin azalmasıyla nisan ayında şimdiye kadar 1% yükseldi. 

Şimdi gözler çarşamba günü sona erecek olan Fed toplantısına çevrilmiş durumda. Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması ve ABD enflasyonunda son dönemde görülen yapışkanlık göz önüne alındığında potansiyel olarak şahin bir görünüm sunması bekleniyor.

ING analistleri bir notta, “PCE rakamları enflasyonun çok sıcak kaldığını doğruladı ve geçen ayın çok güçlü istihdam rakamları, Başkan Jerome Powell’ın faiz indirimi olasılığı konusunda daha temkinli bir ton kullanmasına neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Fed toplantısı, ABD işgücü piyasasının gücüne yeni bir bakış sağlayacak olan ve cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam istihdam verisi öncesinde gerçekleşecek. 

Döviz Kurları Haftaya Düşüşle Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing