Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftaya Artıda Başladı

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftaya Artıda Başladı

Döviz kurları, geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri artırmasının ardından sert bir düşüş yaşayan döviz kurları, yeni haftanın ilk işlem gününde yükseldi. Küresel piyasalarda ise dolar endeksi yatay seyrediyor.

Geçen haftayı 32,0254 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,0740 liradan açıldıktan sonra TSİ 13.00’te 0,39% artışla 32,1508 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da geçen hafta 34,6459 liradan kapandı ve bugün toparlanarak 0,51% artışla 34,8209 liraya yükseldi. 

🎯 Merkez Bankaları Doları Destekliyor

Döviz Kurları Haftaya Artıda Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta 1% değer kazandıktan sonra küresel merkez bankalarından gelen haberlerden destek alarak 104,334 seviyesinde işlem gördü. 

Fed’in geçtiğimiz hafta faiz indirimlerine yönelik olumlu tavrını korumasının ardından İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) faiz indirimi ve Avrupa Merkez Bankası’nın da politikayı gevşetmeye hazırlandığı haberleri, piyasalara olumlu yansıdı. 

Boston’daki State Street kıdemli küresel makro stratejisti Marvin Loh, “SNB’de olanlar ve BoE’nin beklenenden daha erken faiz indirimine kapıyı açması, doları daha iyi bir duruma getiriyor. Her şey sakin ama dolar biraz daha güçlü.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti