Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Faiz Kararı Sonrası Düşüşte

Mart 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Faiz Kararı Sonrası Düşüşte

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü faiz artışı kararının ardından hafif geri çekildi. Küresel piyasalarda ise dolar endeksi haftayı artıda tamamlama yolunda ilerliyor.

Dünü 32,0375 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,1530 liradan açıldıktan sonra TSİ 13.00’te 32,0457 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 34,8832 liradan tamamladı ve bugün 0,53% düşüşle 34,6994 liraya geriledi.

TCMB, dünkü mart ayı toplantısında, politika faizini 500 baz puan artışla 50%’ye çıkardı. Ekonomistlerin medyan beklentisi politika faizinin 45%’te sabit bırakılacağı yönündeydi. 

🎯 Endeks Yeniden Yükselişte

Döviz Kurları Faiz Kararı Sonrası Düşüşte

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Japonya’daki faiz artırımı ve Fed’in güvercin yorumlarına rağmen gücünü koruyarak ikinci hafta üst üste kazanç yolunda ilerledi. Endeks, 104,408 seviyesine yükseldi.

Fed’in faiz yorumlarıyla ilgili Westpac stratejisti Imre Speizer, “Bu, piyasaların sırada kimin olduğunu düşünmesine neden olacak. ABD ekonomisi iyi bir noktada ve Fed’in (faizleri düşürmek için) acele etmesi gerekmiyor gibi görünüyor.” yorumunu yapıyor.

Bu yıl için ABD’de yaklaşık 80 baz puanlık faiz indirimi fiyatlanırken, bu seviye yılın başındaki 160 baz puana göre oldukça düşük.

Citi G10 döviz işlemcisi Patrick Hu, “Bu ince ayar ve Fed indirimlerinin sayısının fiyatlandırılmasıyla, dolar desteğinin yavaş yavaş resme geri gelmeye başladığını görüyoruz.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti