Borsa Yorumları

Dördüncü Çeyrekte En İyi Performans Gösteren Hisseler!

December 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Dördüncü Çeyrekte En İyi Performans Gösteren Hisseler!

S&P 500 adına güçlü bir dördüncü çeyrek yaşıyoruz. Bu çeyrek, 2008’deki küresel mali krizden bu yana hisse senetleri açısından yaşanan en büyük düşüş yılının sonunda, bir nebze de olsa rahat nefes alınmasını sağladı. Enflasyon ateşinin hafiflemeye başlayıp FED’in faiz artırım kampanyasında hız kestiği ve iş piyasasının her şeye rağmen güçlü kaldığı bu ortamda, S&P 500 hisselerinin beşte birinden fazlası yılın son üç ayında 20% ve üzerinde yükseliş kaydetti.

Perşembe günkü kapanış itibarıyla FactSet verilerinden faydalanarak, son çeyrekte S&P 500 endeksinde en iyi performans gösteren 10 hisseyi belirledik. Dördüncü çeyrekte 58,1%’lik bir yükseliş gerçekleştiren Universal Health Services (UHS) ilk sırada. Sektör kasvetli bir aralık ayı geçirmiş olsa da sağlık hissesi bu ay 6,5%’lik bir ralli yakaladı ve 2022’nin başından bu yana 7,5% yükselmiş oldu.

StreetAccount’a göre Hedgeye analisti Tom Tobin geçtiğimiz günlerde UHS’yi, 40%’tan fazla yükselme potansiyeline sahip bir “uzun vadeli fikir” olarak nitelendirmişti. FactSet verileri son yükselişin ardından diğer analistlerin hisseye o kadar da iyimser bakmadıklarını gösteriyor. Analistlerin sadece 28%’i hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye ederken, 50%’si “TUT” ve 22%’si “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” veya “SAT” notu veriyor.

Ortalama analist beklentisi hisse fiyatının önümüzdeki 12 ayda 8% düşeceği yönünde. Hemen ardından, bu çeyrekte 55,6% yükselen Boeing (BA) geliyor. Bir uçak üreticisi ve savunma sanayii yüklenicisi olan şirket, 737 Max modelinin kokpiti için yeni güvenlik standardının uzatılması ile ilgili beklediği kongre onayını aralık ayında aldı. Şirketin hisseleri bu yıl 6,4% değer kaybetti. Boeing, Wall Street’te favori isimlerden biri. Yaklaşık olarak her beş analistten dördü şirketi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” veya “AL” notu ile tavsiye ediyor. Ortalama analist fiyat hedefi hissenin 5,5% yükselme potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. Goldman Sachs analisti Noah Poponak 14 Aralık tarihli müşteri bilgilendirme yazısında, “Havayolu ulaşımı küresel bazda büyük ölçüde toparlandı ve havayolu şirketlerinin yeni uçak siparişleri rekor seviyelere yakın seyrediyor. MAX ve 787’nin üretim ve teslimat oranları tırmanışta ve MAX’ın önündeki Çin riski ortadan kalkmış durumda” ifadelerini kullandı. Analist Boeing’i 2023 için havacılık sektöründeki ilk tercihi olarak nitelendirdi. Caterpillar (CAT) dördüncü çeyrekte yaklaşık 46%’lik bir tırmanış kaydetti ve yılın başından bu yana aşağı yönlü seyreden grafiğini tersine çevirip yıl bazında 15,8%’lik bir yükseliş sağlamış oldu. İş makinaları üreticisi, üçüncü çeyrek satış ve gelir rakamları analist beklentilerinin üzerinde gelmesinin ardından ekim ayının sonlarında hızlı bir yükseliş kaydetmişti. Caterpillar’ı takip eden her beş analistten yaklaşık ikisi hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” veya “AL” notuyla tavsiye ediyor. Ancak ortalama analist tahminleri hisse fiyatının gelecek yıl çok fazla değişmeyeceği yönünde.

Dördüncü Çeyrekte En İyi Performans Gösteren Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC