Ekonomi ve Finans Haberleri

Doların Gözü Bir Kez Daha Veri Gündeminde

Doların Gözü Bir Kez Daha Veri Gündeminde
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, iki gün üst üste rekor seviyelerini görmelerinin ardından haftanın son işlem gününe artıda başladı. Küresel piyasalarda ise yapışkan enflasyondan destek alan dolar endeksi, bugün açıklanacak olan üretici enflasyonu (ÜFE) öncesi kazançlarını koruyor. 

Serbest piyasada güne 30,8140 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,30% artışla 30,8211 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.1831 liradan tamamladıktan sonra hafif gerileyerek 33,1808 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Beşinci Haftalık Kazanç Yolunda

Doların Gözü Bir Kez Daha Veri Gündeminde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in faiz indirimi beklentilerini yeniden masaya yatırmalarına yol açan güçlü verilerin ardından pozitif seyretmeye devam ediyor. 

Endeks, 104,359 seviyesinden işlem görerek beşinci kez üst üste haftalık kazanç elde etme yolunda ilerliyor. Ancak bu görünüm, bugün açıklanacak olan üretici enflasyonu verilerinin ardından değişebilir.

Veri gündeminin endeks üzerindeki etkilerini dün gördük; dolar, dünkü karışık verilerinin ardından hafif bir zemin kaybetti. ABD’de perakende satışlar ocak ayında beklenenden daha fazla düşerken, bir diğer veri de işgücü piyasasındaki gücün altını çizdi.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “ABD faaliyetlerinin bir miktar yumuşama göstermeye başladığını ve dolar momentumunun bir nefes aldığını gördük. Bugün ÜFE’de daha yumuşak bir görünüm de dolarda bir diğer zayıflığa yol açabilir. Ancak ilk Fed faiz indiriminin zamanlaması ve büyüklüğüne ilişkin genel piyasa beklentileri, döviz piyasalarında dalgalanmaya yol açmaya devam edecek.” yorumunu yapıyor. 

CME FedWatch aracına göre bir dizi güçlü ABD verisi, Fed’den erken ve derin faiz indirimi beklentilerini hafifletti ve piyasalar şu anda haziran ayında faiz indirimi olasılığını 80% olarak fiyatlıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters