Borsa Yorumları

Doların Düşmesinden Faydalanabilecek 5 Hisse!

April 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Doların Düşmesinden Faydalanabilecek 5 Hisse!

ABD dolarında bir süredir devam eden düşüş, analistlere göre satışlarının büyük bir kısmını sınır ötesinde yapan şirketler ve hisse piyasasına olumlu yansıyacak. 

Dilersen önce ABD’de doların durumuna bi’ bakalım. Son dönemlerde tahvil getirilerindeki düşüş ve enflasyon gibi gelişmelerle neredeyse her şey doların aleyhine işliyor. 

Piyasalar; ekonomide durgunluk devam ederken, FED’in bu yaz gibi yakın bir zamanda faiz artırımlarını durdurmasını bekliyor. Ayrıca hisse piyasalarındaki son ralli de yatırımcıların artık daha az endişeli olduğunu ve doları güvenli liman olarak görmediklerini gösteriyor. 

Peki, hangi hisseler avantajlı? Satışlarının neredeyse yarısını sınır ötesi ülkelerde yapan Caterpillar (CAT), Nvidia (NVDA) ve Micron Technology (MU) dolardaki düşüşe paralel olarak hissesi değerlenen şirketler arasında. 

Caterpillar hissesi, doların zirvesinden bu yana 35% değer kazanırken, Micron ise 20% yükseldi. 

Ancak bazı hisselerin başarısı yalnızca dolarla ilgili değil. Örneğin; Nvidia, yapay zekânın giderek daha çok bilişim gücü gerektirmesiyle ChatGPT’nin yükselişinden faydalandı. 

Yatırımcılar, neredeyse yalnızca yurt dışında satış yapan Philip Morris International (PM) ve satış gelirlerinin 80%’ini yurt dışından alan Estee Lauder (EL)’e de yoğun ilgi gösteriyor.  

Doların Düşmesinden Faydalanabilecek 5 Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s