Borsa Yorumları

Dolardaki Yükselişle Altın Düşmeye Devam Ediyor

Dolardaki Yükselişle Altın Düşmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Altın, ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yükseleceğine dair beklentiler ve küresel büyüme endişelerinin doların güvenli liman konumunu güçlendirmesiyle gerilemeye devam etti. 

Spot altın, TSİ 16.00’da 1.921 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları 1.946 dolara geriledi. 

Güvenli liman olan rakip doların yükselmesi, altını denizaşırı yatırımcılar için daha pahalı hale getiriyor. 

EverBank World Markets Başkanı Chris Gaffney, altın hareketinin dramatik olmadığını, “FOMC’nin ne yapacağını ve ayrıca küresel ekonominin resesyona girip girmeyeceğini” görmek için bir bekle ve gör olduğunu söyledi.

CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar FED’in 19-20 Eylül toplantısında faiz oranlarını sabit bırakacağından neredeyse emindi ancak yine de 2024’ten önce bir artış olasılığına 43% olasılık veriyor. 

Gaffney, ABD ekonomisinin, özellikle de işgücü piyasasının dayanıklılığının ve OPEC’in gönüllü üretim kesintilerini uzatarak herhangi bir iyilik yapmamasının ardından, FED’in faizleri artırmaya devam etmesine izin vereceğini söyledi.

Capital Economics ekonomisti Edward Gardner da “Önümüzdeki birkaç ay içinde pek çok şey Çin ekonomisinin, özellikle de tüketici güveniyle el ele giden mücevher iştahının nasıl durduğuna bağlı olacak.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC