Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolardaki Yükseliş Sürüyor

December 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolardaki Yükseliş Sürüyor

Döviz kurları, güne zayıf başladıktan sonra gün içinde rekor seviyelerinde seyrederken, dolar endeksi diğer para birimleri karşısında zemin kazansa da hâlâ ekim ayındaki seviyelerine göre düşük işlem görüyor. 

Dünü 29,0547 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,0620 liradan başladıktan sonra TSİ 15.00’te 0,11% artışla 29,0867 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,7621 lira ile 32 lira seviyesine yakın tamamlayan Euro yükselişini sürdürerek 0,24% artışla 31,8411 liraya ulaştı.

Dolardaki Yükseliş Sürüyor

🎯 Dolar Endeksi İvme Kazanıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Japonya Merkez Bankası’nın aşırı gevşek para politikasını sürdüreceği açıklamasının ardından yen karşısında değer kazansa da hâlâ 102 seviyelerinde işlem görüyor.

Fed’in geçen haftaki toplantısının ardından 2024’te faiz indirimi bekleyen yatırımcılara destek vermesiyle, dolar endeksi 102,54 ile geçen haftanın dört haftalık en düşük seviyesi olan 101,75’in üzerinde işlem görse de ekim başından bu yana 4%’ün üzerinde değer kaybetti.

Bazı Fed yetkilileri, FOMC’nin faizleri ne kadar sürede düşürebileceğine dair piyasa beklentilerine karşı çıkarken, bu yorumlar piyasa fiyatlamasını etkilemek ve doların düşüşünü durdurmak için pek işe yaramadı.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee dün yaptığı açıklamada, Fed’in faizleri yakında ya da hızlı bir şekilde indirmeyi önceden taahhüt etmediğini ve bunu yapacağına dair piyasa beklentilerindeki artışın merkez bankasının işleyişiyle çeliştiğini söyledi.

Commonwealth Bank of Australia’dan Joseph Capurso, “Piyasa katılımcılarını faiz indirimi döngüsünün başlamasına yönelik beklentilerini ertelemeye teşvik etmek için enflasyon verisi veya Başkan Jerome Powell’ın yorumları gerekli olabilir.” yorumunu yapıyor. 

Fed’in ana enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi, bu hafta açıklanacak ve enflasyonun Fed’in gelecek yıl politikayı gevşetmeye başlaması için yeterince yavaşlayıp yavaşlamadığı konusunda netlik sağlaması açısından yakından takip edilecek. 

Dolardaki Yükseliş Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters