Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolardaki Yükseliş Devam Ediyor

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolardaki Yükseliş Devam Ediyor

Döviz kurları, güçlü yükselişlerini sürdürerek rekor seviyelerde işlem görmeye devam ediyor. Öte yandan küresel piyasaların gündemindeki enflasyon (TÜFE) verisi öncesi dolar yatay seyrediyor. 

Serbest piyasada güne 30,7200 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.30’da 30,7249 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.1313 liradan tamamladıktan sonra hafif zemin kayderek 33,1159 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi 104’ün Üzerinde Tutunuyor

Dolardaki Yükseliş Devam Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, faiz indirimi beklentileri zayıflayan piyasaların yakından takip ettiği enflasyon verisi öncesinde 104,226 seviyesinden işlem gördü. 

Enflasyon verisinin yanı sıra bu hafta yatırımcıların gündeminde üretici enflasyonu (ÜFE) verisi ve çeşitli Fed yetkililerinin açıklamaları yer alacak. 

İşgücü piyasasındaki güçlenmenin başını çektiği bir dizi yeni veri, ABD ekonomisinin dayanıklılığının altını çizdi ve yatırımcıları erken faiz indirimi beklentilerini azaltmaya itti.

CME FedWatch aracına göre, mart ayında 13% gevşeme fiyatlayan piyasalar artık önümüzdeki ay bir faiz indirimi beklemiyor diyebiliriz. 

OCBC Bank yatırım stratejisi genel müdürü Vasu Menon, “Fed’in faizleri düşürmesi an meselesi ve bunun bu yılın ortalarında başlaması gerektiğini düşünüyoruz. ABD ekonomisinde sert bir iniş görmediğimiz sürece faiz indirimleri hisse piyasaları için iyi olacaktır. İyi haber şu ki, şu ana kadarki ekonomik veriler bu öngörüyü destekliyor gibi görünüyor.” diyor. 

Reuters anketine katılan ekonomistler, TÜFE’nin yıllık bazda aralıktaki 3,4% seviyesinden ocakta 2,9%’a gerilemesini bekliyor. Öte yandan yıllık çekirdek enflasyonun da ocak ayında bir önceki aya göre 3,9%’dan 3,7%’ye inmesi bekleniyor.

Ancak, Saxo döviz stratejisi başkanı Charu Chanana’ya göre, getirileri yükseltebilecek ve doları daha da güçlendirebilecek yukarı yönlü bir sürpriz riski var:

Mayıs ayında faiz indirimi olasılığı 70% civarında ve piyasaların şimdilik şahin sürprizlere duyarlı kalmasıyla bu oranın hazirana kadar yükselmesi mümkün görünüyor.”

Dolardaki Yükseliş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters