Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolarda Yükseliş Devam Ediyor

March 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolarda Yükseliş Devam Ediyor

Döviz kurları, hafta başından bu yana süregelen yükseliş serilerini koruyor. Öte yandan dolar için küresel piyasalarda da bu akşamki Fed kararı öncesi olumlu bir tablo var.

Dünü 32,3629 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,3870 liradan başladıktan sonra yatay seyrederek 32,3884 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,1979 liradan tamamladı ve bugün 0,15% düşüşle TSİ 13.00’te 35,1443 liraya geriledi. 

🎯 Dolar Endeksi 104 Seviyesine Yükseldi

Dolarda Yükseliş Devam Ediyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) dünkü tarihi faiz artışının ardından odak noktasına giren Fed faiz kararı öncesinde yükselerek 104,137 seviyesinden işlem gördü.

ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmeyerek 5,25% ile 5,50% aralığında sabit tutması beklenen politika görünümünü açıklayacak. Ancak piyasa, politika yapıcıların bu yıldan 2026 yılına kadar olan ekonomik projeksiyonları aracılığıyla para politikasının olası seyri hakkında ipuçları bekliyor.

Macquarie’nin döviz ve kur stratejisti Gareth Berry, “Fed ve BoJ ne zaman politika ayarlarını aynı anda değiştirse, dolar/yen’de bile fiyat hareketlerini yöneten ve domine eden her zaman Fed oluyor.” yorumunu yapıyor.

Dolarda Yükseliş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters