Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolarda Toparlanma Sinyalleri

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolarda Toparlanma Sinyalleri

Döviz kurları, geçen haftaki dalgalı seyrin ardından hafta başındaki zayıf görünümden silkinmeye başladı. Küresel piyasalarda ise dolar Fed yetkililerinden gelen açıklamalara rağmen gücünü koruyor.

Serbest piyasada güne 32,2690 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,2627 lirada yatay seyretti. Doların yanı sıra dün 34,7136 liradan kapanan Euro da güne 34,6610 liradan başladıktan sonra 34,6962 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Yeniden Yükselişte

Dolarda Toparlanma Sinyalleri

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bazı Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalara rağmen 105,555 seviyesinden işlem gördü ve geçen hafta ulaştığı son bir ayın zirvesine yakın seyretti. 

Yatırımcılar, beklenenden daha zayıf gelen ABD tarım dışı istihdam verileri ve Fed’in gevşeme eğiliminin faizlerin yıl sonuna kadar muhtemelen düşeceği yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle birlikte, muhtemelen döviz hareketlerini de yönlendirecek olan Fed faiz indirimlerinin hızı ve zamanlamasına odaklanmaya devam ediyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, dün yaptığı açıklamada enflasyonun kesinlikle durduğunu söylemek için çok erken olduğunu belirtirken, bu durum piyasanın faiz indirimi fiyatlamasını pek etkilemedi.

National Australia Bank kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Piyasa, yelpazenin şahin ucunda yer alan ve bu yıl oy kullanmayacak olan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin yorumlarını görmezden geldi.” yorumunu yaptı.

Dolarda Toparlanma Sinyalleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters