Dolarda Enflasyon Gündemi
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi ve Fed’in akşam açıklayacağı faiz kararı öncesinde artıda seyrediyor. Küresel piyasalarda ise dolar endeksinde faiz indirimi patikasına yönelik süregelen belirsizlik sebebiyle temkinli bir seyir izleniyor. 

Serbest piyasada güne 32,3620 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.00’te 32,3730 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 34,8130 liradan başladıktan sonra 34,8755 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Gücünü Koruyor

Dolarda Enflasyon Gündemi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, piyasaların önemli ABD enflasyon verileri ve Fed politika kararına odaklanmasıyla dün dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 105,115 seviyesinden işlem gördü.

Geçen hafta beklenenden daha güçlü gelen istihdam verisinin, büyüme güçlü kalmaya devam ederken enflasyonun sabit kalacağı beklentisini artırması ve Fed’in önümüzdeki aylarda faizleri düşürme olasılığını azaltmasının ardından dolar toparlanmaya başladı.

Ekonomistler, mayıs ayında enflasyonun bir önceki ayki 0,3%’lük artıştan daha yavaş bir hızda, 0,1% artmasını bekliyor. Çekirdek enflasyonun ise bir önceki aya kıyasla 0,3% artması bekleniyor.

Öte yandan Fed’in de faiz oranlarını 5,25%-5,50% aralığında sabit tutması beklenirken, gözler politika yapıcıların “nokta grafiği” olarak bilinen güncellenmiş ekonomik projeksiyonlarına ve Başkan Jerome Powell’ın faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızına ilişkin ipuçları için yapacağı basın toplantısına çevrildi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters