Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolarda ECB Gündemi

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolarda ECB Gündemi

Döviz kurları, dünkü satıcılı seyrin ardından hafif gerilerken, bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı öncesi euro yükseldi ve dolar endeksinde temkinli bir hava izlendi.

Serbest piyasada güne 32,2690 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,2324 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 35,1250 liradan başladıktan sonra 35,1738 liraya yükseldi.

🎯 Dolar Endeksi Geriledi

Dolarda ECB Gündemi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların odağında faiz indirimi beklentilerinin yer alması sebebiyle hafta başına göre zemin kaybederek 104,233 seviyesinden işlem gördü. 

Dün Kanada Merkez Bankası’nın beklentilere paralel olarak faiz indirimine gitmesinin ardından bugün gözler ECB’de olacak. Yatırımcılar, ECB’nin de ağırlıklı olarak politika gevşemesine gitmesini bekliyor. 

Yatırımcılar ayrıca, bu hafta ABD’de açıklanan ve hizmet sektörü faaliyetlerindeki toparlanmaya rağmen istihdam artışının ılımlı seyrettiğini gösteren birkaç verinin Fed faiz patikası üzerindeki etkilerini de değerlendiriyor.

Piyasalar şu anda Fed’in bu yıl yaklaşık 50 baz puan faiz indirimi yapacağını fiyatlıyor ve ilk faiz indiriminin eylül ayında gelmesini bekliyor.

Bugünkü toplantıda ECB’nin bir faiz indirimine gitmesi uzun zamandır bekleniyordu ve euronun dolar karşısında son dönemde güçlenmesi, yatırımcıların bu yıl daha fazla faiz indirimi beklentilerini azaltması ve bu hafta ABD’de parasal gevşeme bahislerini hafifçe artırmasıyla gerçekleşti.

ING döviz stratejisti Francesco Pesole bir notunda, “ECB, şaşırtıcı bir şekilde (politika gevşemesine) devam ederse, euro kısa bir depremle karşı karşıya kalabilir ancak bir indirim neredeyse garanti görünüyor ve tamamen fiyatlanmış durumda, bu yüzden dikkatler iletişim üzerinde olacak. ECB’nin, (politika yapıcıların) toplantı dışı yorumlarına paralel olarak, daha fazla gevşemenin yalnızca kademeli olacağına ve enflasyon için hala riskler bulunduğuna işaret ederek, neredeyse hiç yeni ileriye dönük yönlendirme olmayacağını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Dolarda ECB Gündemi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters