Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Zirvesine Yakın Seyrediyor

January 10, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Dolar, Zirvesine Yakın Seyrediyor

Döviz kurları sabaha saatlerindeki yükselişlerinin ardından zirve seviyelerine yakın seyrediyor. Öte yandan küresel piyasalarda dolar endeksi enflasyon verisi öncesi hafifi geriledi.

Serbest piyasada güne 29,97 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 15.00’te yatay seyrederek 29,9692 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,7511 lira seviyesinde tamamlayan Euro da 0,30% artışla 32,8491 liradan işlem gördü. 

🎯 Enflasyon Öncesi Dolar Kazançlarını Korumak İstiyor

Dolar, Zirvesine Yakın Seyrediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların dikkatlerini yarın açıklanacak olan enflasyon verisine çevirmesiyle kazançlarını korumaya çalışarak 102,436 seviyesine işlem gördü.

Endeks, aralık ayında Fed’in faiz indirimlerine başlamaya hazırlandığı beklentileriyle 2% düştükten sonra kayıplarından toparlanarak ocakta şimdiye kadar 1% yükseldi. 

Aralık ayında, Fed’in 2024’te şaşırtıcı bir şekilde 75 baz puan faiz indirimi beklediği haberleri yatırımcı beklentilerini de atağa geçirdi. Piyasalar, merkez bankasından bu yıl 140 baz puanlık faiz indirimi bekliyor. 

Dolar, Zirvesine Yakın Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters